Tarot Online

Ból kręgosłupa – co robić?

Niniejszy artykuł pod tytułem Komunikatory głosowe dla graczy, które warto zainstalować nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat Komunikatory głosowe dla graczy, które warto zainstalować należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

O czym może świadczyć ból kręgosłupa? Co robić i jak się pozbyć bólu pleców? Jakie są przyczyny bólu? Zapraszamy do lektury!

Na co może wskazywać ból kręgosłupa? Co robić?

Ból kręgosłupa to jedna z najbardziej bolesnych dolegliwości, jakie dotykają nasz organizm. Ból kręgosłupa może być spowodowany wieloma czynnikami, jednak zazwyczaj wynika z prowadzonego trybu życia. Na ból pleców często skarżą się kierowcy, osoby pracujące zbyt długo przy komputerze, a także osoby, których praca sprzyja naciągnięciu mięśni i przeciążeniom.

Ból pochodzenia kręgosłupowego można poznać po tym, że nasila się przy ruchu i łagodnieje przy braku aktywności, to ból, który ma charakter przeciążeniowy. Z kolei ból kręgosłupa pochodzenia pozakręgosłupowego nie ustępuje po odpoczynku, może występować nocą i nie przemija, lecz stopniowo się nasila. Tego typu ból może świadczyć o chorobie zapalnej. Jakie są najczęstsze przyczyny bólu pleców?

Ból pleców – przyczyny

Najczęstsze przyczyny bólu pleców to:

  • Zbyt mała aktywność fizyczna
  • Pracowanie przez kilka godzin w niewygodnej pozycji
  • Przeciążenie kręgosłupa
  • Wada postawy (np. lordoza lub kifoza)
  • Przemieszczenie się dysku
  • Wypadnięcie dysku międzykręgowego
  • Stan zapalny, np. zapalenie szpiku kostnego
  • Guz rdzenia kręgowego
  • Złamanie lub ześlizgnięcie się kręgów

Inne przyczyny bólu kręgosłupa to na przykład dyskopatia. To choroba, w wyniku której dochodzi do deformacji krążka międzykręgowego do tego stopnia, że naciska on na rdzeń kręgowy i nerwy. Skutkiem dyskopatii może być także rwa kulszowa.

Ból kręgosłupa – co robić? Jak się pozbyć bólu pleców?

Bólu kręgosłupa nie należy bagatelizować. Podstawą w leczeniu jest rehabilitacja poprzez rozluźniające masaże oraz ćwiczenia takie jak pływanie lub joga. Masaż pleców należy wykonywać bardzo delikatnie, bez uciskania kręgów, pozytywny wpływ na kręgosłup ma także ciepła kąpiel.

Inna metoda to zmiana pozycji. Warto na chwilę odejść od biurka, wstać i wyprostować się, zrobić sobie spacer. Jeśli ból jest dotkliwy, można przyjąć tzw. pozycję generała lub nawet położyć się na chwilę na podłodze z uniesionymi do góry nogami.

Przy silnych bólach zaleca się stosowanie środków o działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym. Najlepiej zacząć od maści, które działają miejscowo i nie obciążają układu pokarmowego, a dopiero później sięgnąć po tabletki przeciwbólowe.

PAMIĘTAJ: Jeśli odczuwasz często dolegliwości bólowe związane z kręgosłupem, warto zwrócić się o pomoc do lekarza specjalisty!