wtorek, 27 września

Czyszczenie laptopa – zadbaj o wentylator

0

Laptop poprzez codzienne użytkowanie nie tylko się brudzi, ale również kurzy. Takie sytuacje doprowadzają często do przegrzewania się urządzenia, jak również do spadku wydajności. Dlatego ważne jest, aby zadbać o wentylator w laptopie, który jest odpowiedzialny za chłodzenie wszystkich komponentów. Zobacz, jak go wyczyścić.

Czyszczenie laptopa – objawy sygnalizujące, że wentylator nie działa poprawnie

Częste objawy, które mówią nam o tym, że laptop przegrzewa się z zabrudzenia to przede wszystkim:

  • Samoistne restarty
  • Zawieszanie się
  • Spadek wydajności
  • Laptop wydaje głośne dźwięki
  • Obudowa jest gorąca

Ponadto widać różnie w działaniu wielu aplikacji, a sam system dość wolno się uruchamia. Jeśli czujesz, że twój laptop jest bardzo gorący to możesz być pewny, że podzespoły są na tyle zakurzone, że trzeba je wyczyścić. Zwlekanie z tym może doprowadzić do awarii. Objawy zabrudzenia kurzem, możemy zauważyć po upływie 30 minut pracy na laptopie. Działanie na nim znacznie utrudnia nam pracę. Wtedy pozostaje nam tylko czyszczenie laptopa i zmiany pasty termoprzewodzącej, która może być już zużyta.

Czyszczenie laptopa – zajmij się wentylatorem

Laptopa można wyczyścić na dwa sposoby. Pierwszy z nich to oddanie go to serwisu i poproszenie o gruntowne wyczyszczenie. Przy drugim sposobie wystarczy sprzężone powietrze i Ty. Powietrze takie możesz zakupić w formie puszek ze sprayem, a jego koszta to około kilkanaście złotych. Jak wykonać czyszczenie laptopa za pomocą sprzężonego powietrza?

  • Odłącz laptopa od zasilania
  • Rozkręć obudowę
  • Wdmuchaj powietrze w szczeliny( obudowy), tak aby wylatywało tyłem
  • Następnie sprzężone powietrze kierujemy na wentylator

Jeśli kurz nie chce zejść za pomocą powietrza, wystarczy użyć mały, miękki pędzel i delikatnie do wymieść. Czyszczenie laptopa przede wszystkim przyspieszy jego pracę i nie będzie nagrzewał się do wysokich temperatur. Twoja praca na urządzeniu powinna znacznie się poprawić.

Wykonałeś czyszczenie laptopa, ale wciąż jest coś nie tak? Problem może tkwić w paście termoprzewodzącej, która powinna być wymienna co kilka miesięcy. Dlaczego? Ponieważ zużyta pasta nie przewodzi dobrze ciepła, a tym samym nasz laptop nie jest wstanie się schłodzić. Wybieraj pastę, która będzie dobra jakościowo.

Komentowanie wyłączone