Tarot Online

Kalistenika w domu – jak zacząć trenować?

Niniejszy artykuł pod tytułem Komunikatory głosowe dla graczy, które warto zainstalować nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat Komunikatory głosowe dla graczy, które warto zainstalować należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Kalistenika w domu – co będzie potrzebne, by zacząć trenować? Jak wyglądają treningi dla początkujących? W dzisiejszym wpisie przybliżymy Wam ten sport! Zapraszamy do sprawdzenia!

Kalistenika w domu – czym tak właściwie jest kalistenika?

Kalistenika to sport, który jest obecnie bardzo modny, ale jego geneza sięga już czasów starożytnych. Treningi te są wykonywane poprzez użycie tylko i wyłącznie ciężaru własnego ciała, bez żadnego profesjonalnego sprzętu.

To trening siłowy, połączony z treningiem aerobowym, angażujący wiele różnych partii ciała do pracy. Trening nic nie kosztuje, a jeśli chcemy, to możemy nawet nie wychodzić z domu, by realizować plan ćwiczeń. W ten sposób dbali o swoje ciała np. starożytni greccy sportowcy!

Kalistenika w domu – co będzie potrzebne, by zacząć trening?

Kalistenika w domu to sport, który nie wymaga wielkiego nakładu finansowego, ani tym bardziej sprzętu. By zacząć ćwiczyć, wystarczy czas wolny i trochę miejsca na podłodze. Trenować można także w plenerze lub w dowolnej siłowni / klubie fitness.

Podstawowe ćwiczenia, które wchodzą w skład treningu dla początkujących, to:

  • Pompki,
  • Przysiady,
  • Brzuszki,
  • Unoszenie nóg nad głowę (w pozycji leżącej).

Aby zacząć trening, potrzebujesz więc jedynie sportowych ciuchów i motywacji!

Kalistenika dla bardziej zaawansowanych – jak ćwiczyć?

Podstawowy trening kalisteniki to powyższe ćwiczenia, wykonywane w 3 seriach, po 10 powtórzeń. W ten sposób należy ćwiczyć przez około 6 tygodni. Z czasem ilość powtórzeń oraz częstotliwość treningów może się zwiększyć – wiele zależy od naszej systematyczności i regularności! Jeśli okaże się, że kalistenika przypadła nam do gustu, z czasem można rozszerzyć treningi o ćwiczenia na drążku, pompki wykonywane na specjalnych uchwytach lub ćwiczenia na ławce. Możemy także uprawiać sport w wersji street workout i korzystać ze wszystkiego, co nas otacza – drzew, gałęzi, parkowych ławek.

Trening ten można wykonywać samodzielnie, ale jeśli chcemy osiągnąć lepsze efekty, warto trenować pod okiem trenera, czy to prawdziwego – stojącego przed nami, czy to w formie mobilnej aplikacji dla sportowców. Pierwsze efekty naszej pracy z własnym ciałem powinny być widoczne już po kilku tygodniach! Silniejsze mięśnie, smuklejsza sylwetka, lepsze samopoczucie i kondycja – to tylko niewiele z zalet treningów kalistenicznych!