wtorek, 27 września

Restart systemu Windows – co warto wiedzieć?

0

Zastanawia Cię, jak przywrócić system do stanu początkowego? Jak sformatować komputer i przeprowadzić prawidłowo restart systemu Windows? Zapraszamy do lektury!

Restart systemu Windows – przywracanie do ustawień początkowych

Jeśli masz problemy z komputerem, działa bardzo wolno lub jest zawirusowany i żadne metody już się nie sprawdzają, warto pomyśleć o restarcie. Jedną z opcji naprawiania jest przywracanie do ustawień początkowych. Dzięki temu można cofnąć zmiany, które przyczyniły się do zmniejszenia stabilności systemu, np. odinstalować szkodliwy sterownik.

Aby przywrócić system do wcześniejszego stanu, w zależności od tego, którą wersję Windows posiadasz, wejdź w Panel Sterowania, a następnie odszukaj opcję Centrum akcji lub Ochrona systemu. Tam znajdziesz przycisk Przywracanie systemu. Intuicyjny kreator przeprowadzi Cię krok po kroku przez procedurę Przywracania systemu.

Jak uruchomić restart systemu Windows i sformatować dysk?

Ponowna instalacja systemu od zera to rozwiązanie, które sprawdza się w krytycznych sytuacjach. Reset można wykonać z zachowaniem istniejących plików lub formatując całkowicie dysk komputera. Jak uruchomić restart systemu Windows?

Restartowanie Windows w nowszych systemach (od Windows 8 w górę) jest dość proste. Wystarczy wejść w ustawienia komputera, następnie kliknąć zakładkę Aktualizacja i zabezpieczenia. Po lewej stronie znajduje się opcja Odzyskiwanie, dzięki której zrestartujemy cały system. Klikamy Resetuj ustawienia komputera do stanu początkowego, a następnie Rozpocznij.

Wybieramy jedną z dwóch opcji:

  • Zachowaj moje pliki
  • Usuń wszystko

Na początku zaleca się wykonać restart z zachowaniem plików, dopiero, jeśli to rozwiązanie nie przyniesie efektów, zalecany jest całkowity format.

Jak przeprowadzić prawidłowo restart systemu Windows?

Zanim przystąpisz do restartu systemu Windows, upewnij się, że została wykonana kopia bezpieczeństwa i zgrano wszystkie cenne dane. Warto przygotować listę programów i niezbędnych narzędzi, z których na co dzień korzystasz (programy czyszczące, klient poczty, oprogramowanie do obróbki multimediów, programy do kompresji), a także pobrać ich pliki instalacyjne. Dzięki temu sprawnie zainstalujesz je po restarcie. Upewnij się również, że posiadasz nośnik z systemem Windows oraz pakiet niezbędnych sterowników (graficznych, dźwiękowych).

Komentowanie wyłączone