Jak zapakować prezent?
Choroba refluksowa przełyku to dolegliwość, która dotyka coraz więcej osób, także w młodym wieku. Jak sobie z tym radzić? Podpowiadamy, jak powinna wyglądać dieta przy refluksie!
Dieta przy refluksie – co można zrobić, by załagodzić dolegliwości?
Choroba refluksowa przełyku polega na tym, że kwaśne treści żołądka są zarzucane wyżej, do przełyku i powodują między innymi zgagę, uczucie goryczy oraz pieczenie. Do przyczyn refluksu może należeć przejadanie się, nadwaga, zwiększony poziom pepsyny, a nawet stres.
Zmiana trybu życia to pierwszy krok do wyleczenia refluksu, bez leków! Aby załagodzić dolegliwości, można wprowadzić w życie kilka dobrych nawyków. Jak powinna wyglądać dieta przy refluksie? Powinna być przede wszystkim lekkostrawna, ponieważ jej celem jest zneutralizowanie kwasowości w żołądku i utrzymanie równowagi kwasowo-zasadowej w organizmie. Taka dieta minimalizuje również ryzyko zachorowań na cukrzycę oraz wpływa korzystnie na pracę układu krążenia.
Dieta przy refluksie – co można jeść? Jakie posiłki są zalecane?
Zalecane jest spożywanie chudych ryb, bananów i chudego mięsa (cielęcina, drób). Posiłki powinny być spożywane w wolnym tempie, regularnie i często (5 małych porcji dziennie). Potrawy powinny być gotowane, duszone lub smażone bez użycia tłuszczu. Do przyrządzania posiłków najlepiej wykorzystywać parowar lub szybkowar.
Produkty, których należy unikać (ale nie eliminować ich całkowicie z diety) to między innymi produkty mleczne, ponieważ zwiększają one wydzielane kwasu solnego. Czego jeszcze należy unikać w diecie?
Dieta przy refluksie – tego unikaj!
Dieta przy refluksie to dieta bez:
- Produktów powodujących wzdęcia (fasola, kapusta, kalafior, brokuły)
- Tłustego mięsa
- Przetworzonej żywności
- Fast-foodów
- Napojów gazowanych
- Napojów słodzonych
- Czekolady
- Tłustego nabiału
- Kofeiny (zarówno w kawie, jak i w mocnej herbacie)
- Mocnych i ostrych przypraw (curry, ostra papryka, pieprz)
Co jeszcze można zrobić, by załagodzić objawy refluksu?
Aby zminimalizować ryzyko wystąpienia refluksu, rzuć palenie i odstaw alkohol. Obie te używki powodują zaburzenia w pracy dolnego zwieracza przełyku i przyczyniają się do refluksu. Aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia refluksu, należy dbać także o aktywność fizyczną i unikać pozycji leżącej po posiłku. Nie należy również przepijać podczas jedzenia.