Tarot Online

Jak leczyć odleżyny – porady

Niniejszy artykuł pod tytułem Komunikatory głosowe dla graczy, które warto zainstalować nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat Komunikatory głosowe dla graczy, które warto zainstalować należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Odleżyny to wstydliwy problem, który, mimo że jest trudny do opanowania, można rozwiązać. Jak leczyć odleżyny? Na czym polega profilaktyka przeciwodleżynowa? Podpowiadamy!

Jak leczyć odleżyny? Czym są odleżyny?

Odleżyny wynikają z uszkodzeń tkanki skóry w wyniku długotrwałego nacisku (np. u osób obłożnie chorych, które większość życia spędzają w łóżku). Rozwojowi odleżyn sprzyja zaawansowany wiek, brak aktywności fizycznej, otyłość, a także niepełnosprawność fizyczna.

Jak leczyć odleżyny? Najważniejsza jest profilaktyka

Gdy odleżyny już się pojawią, nieraz bardzo trudno jest je wyleczyć. Z tego też powodu najważniejsza w leczeniu tego schorzenia jest profilaktyka. Opiekując się osobą, która jest obłożnie chora, należy przypilnować, by zmieniała ona pozycję ciała co około 2 – 3 godziny. Co jeszcze można zrobić?

Jak leczyć odleżyny? Leki i specjalistyczne środki na odleżyny

W leczeniu odleżyn, a także ich profilaktyce mogą pomóc specjalne akcesoria, np. materac przeciwodleżynowy. Materac został skonstruowany w ten sposób, by pacjent miał równomiernie rozłożony ciężar ciała i jego ciało jak mniej się pociło. Dzięki temu nie dochodzi do zaburzeń w krążeniu krwi i powstawania odleżyn. Inny sposób to kremy ochronne, opatrunki hydrożelowe i żele aktywizujące na odleżyny, a także szereg leków – np. leki przeciwbólowe lub antybiotyki. Część z tych rozwiązań podlega w Polsce refundacji NFZ, dzięki czemu opieka nad pacjentem zagrożonym odleżynami jest mniej obciążająca dla portfela. Jeśli nie jesteśmy przekonani do takich metod, można wdrożyć w życie kilka domowych sposobów na odleżyny.

Domowe sposoby na odleżyny

Jak leczyć odleżyny gdy pacjent spoczywa w domu? Warto wykonywać regularnie masaże, które poprawią funkcjonowanie układu krążenia unieruchomionej osoby. Użytkowana przez chorego pościel, a także ubrania i piżama, powinny być delikatne i miękkie. Z kolei stosowana dieta powinna być lekkostrawna i odpowiednio zbilansowana (bogata w minerały, witaminy i białko).

Odpowiednia higiena, a także pielęgnacja ciała osoby narażonej na odleżyny, w połączeniu z dietą i różnymi rodzajami aktywizacji  fizycznej może pomóc rozwiązać problem i zadbać o jej zdrowie.

UWAGA: Niniejszy artykuł nie może zastąpić konsultacji z lekarzem. Jeśli zaobserwowałeś u siebie problem zdrowotny, zwróć się z nim do lekarza – specjalisty! Problemów takich jak odleżyny, jeśli są one w zaawansowanym stadium, nie należy leczyć samodzielnie!