wtorek, 27 września

Jak leczyć odleżyny – porady

0

Odleżyny to wstydliwy problem, który, mimo że jest trudny do opanowania, można rozwiązać. Jak leczyć odleżyny? Na czym polega profilaktyka przeciwodleżynowa? Podpowiadamy!

Jak leczyć odleżyny? Czym są odleżyny?

Odleżyny wynikają z uszkodzeń tkanki skóry w wyniku długotrwałego nacisku (np. u osób obłożnie chorych, które większość życia spędzają w łóżku). Rozwojowi odleżyn sprzyja zaawansowany wiek, brak aktywności fizycznej, otyłość, a także niepełnosprawność fizyczna.

Jak leczyć odleżyny? Najważniejsza jest profilaktyka

Gdy odleżyny już się pojawią, nieraz bardzo trudno jest je wyleczyć. Z tego też powodu najważniejsza w leczeniu tego schorzenia jest profilaktyka. Opiekując się osobą, która jest obłożnie chora, należy przypilnować, by zmieniała ona pozycję ciała co około 2 – 3 godziny. Co jeszcze można zrobić?

Jak leczyć odleżyny? Leki i specjalistyczne środki na odleżyny

W leczeniu odleżyn, a także ich profilaktyce mogą pomóc specjalne akcesoria, np. materac przeciwodleżynowy. Materac został skonstruowany w ten sposób, by pacjent miał równomiernie rozłożony ciężar ciała i jego ciało jak mniej się pociło. Dzięki temu nie dochodzi do zaburzeń w krążeniu krwi i powstawania odleżyn. Inny sposób to kremy ochronne, opatrunki hydrożelowe i żele aktywizujące na odleżyny, a także szereg leków – np. leki przeciwbólowe lub antybiotyki. Część z tych rozwiązań podlega w Polsce refundacji NFZ, dzięki czemu opieka nad pacjentem zagrożonym odleżynami jest mniej obciążająca dla portfela. Jeśli nie jesteśmy przekonani do takich metod, można wdrożyć w życie kilka domowych sposobów na odleżyny.

Domowe sposoby na odleżyny

Jak leczyć odleżyny gdy pacjent spoczywa w domu? Warto wykonywać regularnie masaże, które poprawią funkcjonowanie układu krążenia unieruchomionej osoby. Użytkowana przez chorego pościel, a także ubrania i piżama, powinny być delikatne i miękkie. Z kolei stosowana dieta powinna być lekkostrawna i odpowiednio zbilansowana (bogata w minerały, witaminy i białko).

Odpowiednia higiena, a także pielęgnacja ciała osoby narażonej na odleżyny, w połączeniu z dietą i różnymi rodzajami aktywizacji  fizycznej może pomóc rozwiązać problem i zadbać o jej zdrowie.

UWAGA: Niniejszy artykuł nie może zastąpić konsultacji z lekarzem. Jeśli zaobserwowałeś u siebie problem zdrowotny, zwróć się z nim do lekarza – specjalisty! Problemów takich jak odleżyny, jeśli są one w zaawansowanym stadium, nie należy leczyć samodzielnie!

Komentowanie wyłączone