Jak wyczyścić komputer ze zbędnych plików?

Niniejszy artykuł pod tytułem Komunikatory głosowe dla graczy, które warto zainstalować nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat Komunikatory głosowe dla graczy, które warto zainstalować należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Jak wyczyścić komputer ze zbędnych plików i przyspieszyć jego pracę? Co zrobić, by przywrócić mu wydajność i móc komfortowo z niego korzystać? Zapraszamy do lektury!

Jak wyczyścić komputer ze zbędnych plików?

Użytkowanie komputera, korzystanie z przeglądarki internetowej, instalowanie różnego rodzaju oprogramowania i gier sprawia, że na dysku twardym jest coraz mniej miejsca. Wiele z instalowanych plików pozostaje na dysku twardym nawet po odinstalowaniu aplikacji. Jak wyczyścić komputer ze zbędnych plików?

 • Regularnie Opróżniaj kosz
 • Usuwaj ciasteczka w przeglądarce internetowej i czyść historię otwieranych stron
 • Używaj opcji Odinstaluj program lub Aplikacje i funkcje w Panelu Sterowania, by usunąć aplikacje, z których już nie korzystasz.
 • Korzystaj z opcji Oczyszczanie dysku, by usunąć niepotrzebne pliki tymczasowe, zrzuty pamięci i pliki raportowania.
 • Dbaj o schludny i czysty pulpit, przechowuj na nim tylko i wyłącznie skróty do programów i dokumentów.
 • Usuń lub dezaktywuj zbędne usługi, które są domyślnie instalowane wraz z systemem, możesz to zrobić z poziomu Panelu Sterowania. Niepotrzebne usługi to np. bufor wydruku (jeśli nie korzystasz z drukarki), Bluetooth Service (jeśli nie używasz urządzeń Bluetooth), Host usługi diagnostyki, Stacja robocza, Windows Defender i Zapora systemu Windows (jeśli używasz innego oprogramowania do zabezpieczenia systemu) oraz Windows Search. Nigdy nie wyłączaj danej usługi, jeśli nie masz pewności, że możesz to zrobić!

Jak wyczyścić komputer – programy, które warto poznać

Aby na Twoim komputerze nie zalegały niepotrzebne pliki i działał sprawnie przez długie lata, warto zaprzyjaźnić się z kilkoma programami i z ich użyciem optymalizować regularnie system.

Najpopularniejsze programy do czyszczenia komputera to:

 • CCleaner
 • Odkurzacz
 • WinDirStat
 • AdwCleaner
 • Wise Disk Cleaner
 • Clean Master

Większość z powyższych aplikacji jest dostępna zupełnie za darmo. Warto również zaopatrzyć się w dobry program zabezpieczający taki jak np. Malwarebytes. Być może to właśnie wirusy lub niechciane oprogramowanie są przyczyną nieprawidłowego działania Twojego systemu?

UWAGA: Jeśli żadna z powyższych metod nie pomaga i komputer nadal działa ociężale, można wypróbować przywrócenie komputera do stanu fabrycznego lub całkowity format i przeinstalowanie systemu na nowo.