Tarot Online

Jak zrobić żurek domowej roboty? Najlepszy przepis

Niniejszy artykuł pod tytułem Komunikatory głosowe dla graczy, które warto zainstalować nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat Komunikatory głosowe dla graczy, które warto zainstalować należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Żurek to tradycyjna polska zupa, podawana z białą kiełbasą i jajkiem. Charakterystyczny kwaskowaty smak zupa zawdzięcza specyficznej metodzie przyrządzania. Jak zrobić żurek?

Jak zrobić żurek na zakwasie?

Żurek to tradycyjna polska zupa, przygotowywana na zakwasie z mąki żytniej. Do jej przygotowania potrzebujesz jedynie mąki, przypraw oraz dodatkowych składników, z którymi podaje się zupę. Jak przygotować zakwas na żurek?

Do sporządzenia zakwasu na żurek wykorzystuje się mąkę żytnią razową, wodę oraz przyprawy. Do słoiczka należy wsypać szklankę mąki, a następnie zalać ją ciepłą wodą. Następnie dorzucamy przyprawy (liście laurowe, ziele angielskie), mieszamy i przykrywamy gazą lub ściereczką. Słoik należy odstawić w ciepłe miejsce na minimum 3 – 5 dni. Raz dziennie należy zamieszać miksturę, by nie doprowadzić do powstania pleśni.

Jak zrobić żurek – przepis na tradycyjny żurek

Przepis na tradycyjny żurek

Składniki:

  • 1,5 l wywaru z warzyw i mięsa
  • 0,5 litra zakwasu z żytniej mąki
  • 60 dkg kiełbasy
  • 150 g wędzonego boczku
  • Pół szklanki śmietany
  • 8 jajek
  • Przyprawy: majeranek, czarny pieprz (4 kulki) ziele angielskie (2 kulki), liść laurowy, sól, czosnek

Przygotowanie:

Pokrój kiełbasę i boczek na plasterki, podsmaż na patelni. Do wywaru z warzyw i mięsa dodaj przyprawy i zagotuj. Zmniejsz ogień i gotuj jeszcze około 10 minut. Dodaj do zupy boczek, kiełbasę oraz zakwas, doprowadź do wrzenia i zdejmij z ognia. Zagęść żurek śmietaną, a następnie podawaj z jajkami ugotowanymi na twardo.

Praktyczne kulinarne porady

  • Żurku się nie gotuje, przed doprowadzeniem do wrzenia należy cały czas mieszać zupę
  • Jeśli chcesz, by zupa miała bardziej pikantny smak, możesz ją doprawić chrzanem, z kolei, jeśli chcesz, by była bardziej sycąca, podawaj ją z ziemniakami
  • Zamiast gotowania żurku na wywarze z mięsa i warzyw, możesz użyć wody po gotowaniu tłustego boczku, mięso należy gotować około 30 minut, można je później dodać do zupy
  • Żurek możesz podawać w wazie lub w tzw. chlebowych miskach. Najlepiej do tego celu nadaje się okrągły chleb z twardym spodem. Aby chleb nie nasiąknął zbyt szybko zupą, należy posmarować jego wnętrze roztrzepanym białkiem, a następnie wstawić na 10 minut do nagrzanego na 180 stopni piekarnika
  • Domowej roboty zakwas na żurek można przechowywać w zamkniętym słoiku w lodówce do 2 tygodni.